The SSDCC Legislative Information

Adopted 2014 Legislative Program
2013 Legislative Report
2013 Legislative Program

Florida Legislative Websites
The Florida Senate
The Florida House of Representatives

Legislators Representing Small School Districts
(Districts with 24,000 Students or less)

Senate Districts
15 Senate Districts Include Small School Districts

Senate District   1 - Don Gaetz                       Holmes, Jackson, Walton, and Washington
Senate District   3 - Bill Montford                    Calhoun, Franklin, Gadsden, Gulf, Hamilton,                                                                               Jefferson,Liberty, Madison, Taylor, and Wakulla
Senate District   4 - Aaron Bean                      Nassau
Senate District   5 - Charlie Dean                    Baker, Citrus, Columbia, Dixie, Gilchrist, Lafayette, Levy,                                                                                        Suwannee, and Union
Senate District   6 - John Thrasher                 Flagler, and Putnam
Senate District   7 - Rob Bradley                     Bradford
Senate District 11 - Alan Hays                         Sumter
Senate District 16 - Thad Altman                    Indian River 
Senate District 18 - Wilton Simpson                Hernando and Sumter
Senate District 21 - Denise Grimsle                Highlands, Martin, and Okeechobee
Senate District 26 - Bill Galvano                     Charlotte, DeSoto, Glades, Hardee, and Highlands
Senate District 28 - Nancy Detert                   Charlotte
Senate District 30 - Lizbeth Benaquisto          Charlotte
Senate District 32 - Joe Negron                      Indian River, and Martin
Senate District 39 - Dwight Bullard                 Hendry and Monroe

 

House Districts
House of Representatives
18 House Districts Include Small School Districts

House District 5 - Marti Coley                         Holmes, Jackson, Walton, and Washington
House District 7 - Halsey Beshears                Calhoun, Franklin, Gulf, Jefferson, Lafayette, Liberty,                                                                                                               Madison, Taylor, and Wakulla
House District 8 - Alan Williams                       Gadsden
House District 10 - Elizabeth Porter                 Baker, Columbia, Hamilton, and Suwannee
House District 11 - Janet Adkins                      Nassau
House District 19 - Charles Van Zant              Bradford, Putnam, and Union
House District 21 - Keith Perry                        Dixie, and Gilchrist
House District 22 - Charlie Stone                    Levy
House District 24 - Travis Hutson                   Flagler
House District 33 - Marlene O'Toole               Sumter
House District 34 - Jimmie Smith                    Citrus and Hernando
House District 35 -  Robert Schenck               Hernando
House District 54 - Debbie Mayfield                Indian River
House District 55 - Cary Pigman                     Glades, Highlands, and Okeechobee
House District 56 - Ben Albritton                     DeSoto, and Hardee
House District 80 -  Matt Hudson                    Hendry
House District 82 - Mary Lynn Magar             Martin House District 120 - Holly Merrill Raschein Monroe